Niemieckie schroniska bioróżnorodności 19-21.04.2013

Podróż studyjna do niemieckich schronisk młodzieżowych w Wandlitz, Ravensbrück w Brandenburgii i Mirow w Meklemburgii, w której wzięli udział kierownicy schronisk młodzieżowych z całej Polski oraz pracownicy szczecińskiego magistratu.
Projekt, który odbył się w dniach 19-21.04.2013 został sfinansowany ze środków PNWM i jest owocem wieloletniej współpracy PTSM z Niemieckim Stowarzyszeniem Schronisk Młodzieżowych (DJH).

Niemieckie schroniska działają w sieci DJH, ale każde z nich proponuje turystom własny program edukacyjny, np. w schronisku w Wandlitz punkt ciężkości położony jest na edukację ekologiczną dzieci młodszych i młodzieży, w Ravensbrück schronisko młodzieżowe znajduje się na terenie byłego obozu koncentracyjnego dla kobiet z całej Europy, a Edukatorzy prowadząc zajęcia w muzeum obozu w Ravensbrück i ośrodku edukacyjnym na terenie obozu, pozwalają młodzieży zmierzyć się z tym trudnym tematem.

Z kolei schronisko młodzieżowe w Mirow to nowoczesne, w pełni ekologiczne miejsce odpoczynku i edukacji dla turystów indywidualnych i zorganizowanych. Olbrzymim zainteresowaniem cieszy się np. program „Prima-Klima”, którego doświadczyliśmy jako uczestnicy zajęć.