SSM FALA W POBIEROWIE

Schronisko jest bardzo atrakcyjnie położone w letniskowej miejscowości Pobierowo, usytuowanej w turystycznej gminie Rewal nad Morzem Bałtyckim. Budynek schroniska zlokalizowany jest blisko centrum miejscowości, lecz w zacisznej, zielonej okolicy. Do morskiej plaży strzeżonej jest zaledwie 400m. Dojazd do schroniska jest bardzo prosty: węzłowe stacje PKP znajdują się w Szczecinie, Kołobrzegu i Gryficach. Do Pobierowa można dojechać także autobusem PKS lub mikrobusami.
W budynku schroniska istnieją warunki do samodzielnego przygotowania posiłków, szczególnie śniadań i kolacji. Dysponujemy także jadalnią. W odległości 300 m od SSM „FALA” znajdują się punkty usługowe, w tym także sklep spożywczy. Ponadto istnieje możliwość wykupienia obiadów np. w pobliskiej szkole podstawowej (tel. 91 386 42 00).

ul. Mickiewicza 19

72-346 Pobierowo

tel./fax 91 38 64 243

Jak spędzić czas w schronisku?

  • realizacja zajęć z przyrody lub geografii w terenie;
  • możliwość uczestniczenia w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień, edukacji obywatelskiej, zajęć z psychologiem;
  • możliwość korzystania z tablicy multimedialnej;
  • możliwość organizacji zajęć sportowych w kompleksie sportowo-rekreacyjnym przy ul. Moniuszki (tel. 91 387 71 78, e-mail: jnowak@rewal.pl) oraz w sali gimnastycznej miejscowej szkoły podstawowej, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 91 386 42 00).

Miasto i okolice

Pobierowo to typowo nadmorska miejscowość, malowniczo położona wzdłuż brzegów Morza Bałtyckiego, charakteryzująca się szerokimi piaszczystymi plażami. Pobierowo ma około 4 km długości i jego oś stanowi, biegnąca równolegle do morza ulica Grunwaldzka. Przed laty były tu głównie niewielkie, drewniane domki letniskowe. Później przybyło kilka ośrodków wczasowych należących do zakładów pracy. Dziś kurort Pobierowo rozwija się niezwykle dynamicznie, zachowując jednak swój specyficzny charakter. Ulica Grunwaldzka, przy której koncentruje się całe turystyczne życie miejscowości łączy wschodni i zachodni kraniec Pobierowa. Znajduje się tutaj wiele kawiarni, barów, restauracji, ogródków piwnych, dyskotek. W Pobierowie są też liczne sklepy i stoiska uliczne z ubraniami, pamiątkami, zabawkami itp, co tworzy niezapomniany nadmorski klimat odpoczynku i zabawy.
Pobierowo znane jest z szerokiej, piaszczystej plaży, do której można dojść praktycznie  z każdego miejsca oraz bardzo czystej wody. Panują tu dobre warunki do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych.
Kalendarz imprez (szczególnie tych organizowanych w sezonie letnim) oraz wiele ciekawych informacji można znaleźć na stronach gminy Rewal – www.rewal.pl.

Co trzeba zobaczyć?

Trzęszcz – oddalony 5 km, gdzie znajdziemy: ruiny kościoła nad podmywanym brzegu klifowym, Muzeum Historii Trzęsacza (www.muzem-trzesacz.pl, tel. 91 386 29 26), lipy drobnolistne – pomniki przyrody. W Trzęsaczu znajduje się także najbliższa stacja kolejki wąskotorowej, którą warto przejechać się np. do pobliskiego Niechorza.

Pustkowo – oddalone 3 km. Spacer do Pustkowa w jedną stronę odbywamy brzegiem morza w kierunku wschodnim, wracamy leśną drogą wzdłuż wydm. Do Pustkowa od morza wchodzimy charakterystycznym betonowym zjazdem i wychodzimy pod Krzyżem Chrystusowym, stanowiącym wierną replikę krzyża na Giewoncie w Zakopanem. Następnie kierujemy się do Pobierowa w stronę zachodnią, ulicą Nadmorską. Po prawej stronie mijać będziemy dwa wiązy szypułkowate o wysokości 26m, stanowiące (od 2003 r.) pomnik przyrody. Spacer drogą przez las umożliwia obserwację typowego nadmorskiego lasu sosnowego.

Kolejka wąskotorowa – od maja do końca września kursują pociągi Rewalskiej Kolei Wąskotorowej – najbliższa stacja znajduje się w Trzęsaczu 5 km od Pobierowa. Podróż kolejką to niewątpliwa atrakcja na skalę regionu.

Ponadto warto zobaczyć

  • Gostyń – 3 km – neogotycki ceglany kościół z początków XIX w oraz Pałac o cechach neoklasycznych położony w parku założonym w XIX w., w stylu francuskim;
  • Niechorze – 14 km, a w nim: latarnię morską oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego;
  • Porwak – fragment skalny odrębny od skał wśród których się znajduje, pochodzący z innego kompleksu skalnego. Ciekawostka przyrodniczo – geologiczna;
  • Kamień Pomorski – 18 km. Zabytkowe miasteczko powiatowe.

Dodatkowo

Złote wyróżnienie w 50 Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych w 2010 roku przyznane przez Zarząd Główny PTSM oraz Ministra Edukacji Narodowej oraz I miejsce w 50 Wojewódzkim Współzawodnictwie Schronisk Młodzieżowych.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia