[rev_slider bio]

Szkolenie na temat bioróżnorodności, Połczyn 10-12.10.2014

Bioróżnorodność w projektach polsko-niemieckich. Połczyn Zdrój 10-12.10.2014r.

Schronisko Młodzieżowe „Tadeuszówka” w uzdrowisku Połczyn Zdrój już po raz kolejny gościło animatorów wymian młodzieżowych z całej Polski. Organizatorami trzydniowego szkolenia były dwie szczecińskie jednostki centralne Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży: Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych i Euroregion Pomerania. Do Połczyna przyjechało ponad pięćdziesiąt osób, zainteresowanych wymianą dwustronną i trójstronną. Była to kadra schronisk młodzieżowych, oddziałów wojewódzkich PTSM i aktywni członkowie PTSM.

            W programie przewidziano czas nie tylko na teoretyczne zajęcia, dotyczące przygotowania dokumentacji aplikacyjnej i rozliczeniowej PNWM, ale także na aktywne działania na terenie wspaniałej Szwajcarii Połczyńskiej. Tym razem seminarium poświęcone było zagadnieniom związanym z bioróżnorodnością, która od wielu lat jest tematem projektów młodzieżowych w Niemczech. Chcielibyśmy, by również w Polsce realizowana była tego typu edukacja. W zajęciach terenowych towarzyszyli grupie leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn Zdrój, którzy ciekawie i w sposób fachowy przedstawili funkcje lasu i problematykę ochrony przyrody, którą zajmują się na co dzień. Takie zajęcia prowadzone są dla różnych grup wiekowych z wykorzystaniem, tak jak to było w naszym przypadku, ścieżki przyrodniczej pod nazwą „Dbając o naturę, dbasz o figurę”. I co ciekawe, takie zajęcia można proponować młodzieży o każdej porze roku.

            Nasze spotkanie zbiegło się ze „świętem drzewa”, więc nie mogło zabraknąć wspólnego posadzenia drzewka, magnolii lekarskiej, przed budynkiem schroniska młodzieżowego, w którym uczestnicy nocowali i realizowali program. I nie było to zwykle wsadzenie drzewka w przygotowane wcześniej stanowisko, ale prawdziwy pokaz sztuki ogrodniczej. Architekt przyrody zwracał uwagę na warunki prawidłowego sadzenia takiego gatunku drzewa i krzewu, jego wymaganiach, zastosowaniach i właściwościach leczniczych.

            Warto podkreślić, że projekt sfinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a elementy przyrodnicze, które wzbogaciły program szkolenia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod nazwą „Centra i schroniska bioróżnorodności”.