SSM W MORYNIU

SSM to budynek z 5 pokojami i jedną dużą salą wieloosobową na poddaszu. Schronisko znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta, w pobliżu Bramy Młyńskiej, która stanowi jeden z trzech wjazdów do centrum miasta Moryń, gdzie znajduje się pomnik – fontanna „Wielkiego Raka”, o którym legenda mówi, że w pogodne noce z toni jeziora wynurza się gigantyczny rak. Z jeziorem Morzycko związane są także inne legendy. Mówią one, że okolice jeziora były ulubionym miejscem pobytu diabła, bo do dzisiaj pozostały niektóre jego ślady obecności m. in. Czarci Głaz czy Diabelski Fotel – warte odwiedzenia podczas wizyty w naszym schronisku. Uroku wieczornym spacerom w naszym miasteczku dodaje częściowe oświetlenie murów miejskich , które wzniesione z granitu i kamienia polnego w XIV wieku, do dzisiaj otaczają miasto pełnym wieńcem (średnica około 300 m).

ul. Dworcowa 4

74-503 Moryń

tel. 91 414 60 18

kom. 697 029 064

Jak spędzić czas w schronisku?

  • możliwość korzystania z kompleksu boisk w Zespole Szkół (teren przyległy do schroniska);
  • organizacja zajęć ruchowych na świeżym powietrzu;
  • korzystanie z uroków pięknego jeziora;
  • możliwość organizowania wycieczek pieszych po okolicy.

Miasto i okolice

Gmina Moryń to malownicze miejsce w południowej części województwa zachodniopomorskiego, oddalone o ok. 80 kilometrów od Szczecina i 70 kilometrów od Berlina. Perłą regionu jest Jezioro Morzycko. Czysta woda i sięgająca 60 metrów głębokość jeziora przyciągają miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i nurkowania, którzy poszukując podwodnych atrakcji mogą natknąć się na wrak radzieckiego myśliwca z okresu II wojny światowej. Moryń to także raj dla miłośników jazdy konnej. Trzy ośrodki jeździeckie to w sumie około 180 koni i 60 miejsc noclegowych. Malownicze szlaki, konne, rowerowe i piesze uzupełnia linia kolejowa, na której od czasu do czasu pojawia się drezyna, przypominając i promując ideę turystycznych przejazdów tym ekologicznym, szynowym pojazdem.
Bogactwo natury uzupełniają cenne zabytki architektury, imprezy kulturalno-sportowe oraz życzliwość mieszkańców. Bardzo chętnie przybywają tu pasjonaci historii, malarstwa i fotografii. Czyste powietrze i piękne krajobrazy zachęcają do uprawiania turystyki konnej, rowerowej i pieszej. Wyznaczone szlaki przebiegają przez tereny najciekawsze pod względem krajobrazowym i historycznym. O niezwykle bogatej przeszłości Morynia świadczyć mogą choćby: granitowa bazylika romańska z XIII wieku z unikatowym częściowym wyposażeniem, m. in. barokową amboną czy fragmentami epitafium, pełen wieniec murów miejskich z XIV wieku z Furtą Jeziorną, Bramą Młyńską i Bramą Mieszkowicką czy ruiny XIX wiecznego kamiennego wiatraka. W Moryniu, w tym roku otwarte zostanie również Regionalne Biuro Geoparku, w którym prezentowane będą m.in. atrakcje turystyczne związane z epoką lodowcową .

Co trzeba zobaczyć?

Rynek miejski z ratuszem – zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny ulic. Główne miejsce w sercu miasteczka zajmuje rynek miejski wraz ze stojącym na nim ratuszem, pochodzącym z XIX w. Zabytkowe budynki mieszkalne z XVIII i XIX w. stoją przy rynku oraz wzdłuż wąskich uliczek miasteczka .

Fontanna „Wielkiego Raka” – to atrakcja i symbol miasteczka. Przypomina legendę o dzielnym młodzieńcu Raku, który uratował mieszkańców grodu Moryń od śmierci głodowej, gdy zostali oni otoczeni przez Brandenburczyków. Podobno w pogodne letnie noce wyłania się z fal jeziora olbrzymi rak, przybliża się do brzegu jeziora i patrzy w kierunku miasta.

Kościół pw. Św. Ducha – to XIII – wieczna największa z pomorskich romańskich świątyń wzniesionych z kamiennej kostki. Okrążając kościół, trzeba zwrócić baczną uwagę na jedną ze ścian wieży. W jej dolnej partii, ponad metalowym znakiem wysokościowym narożny cios kamienny jest ozdobiony szachownicą. Naprzemianległe pola ktoś dawno temu obrobił dłutem tak, że wyróżniają się jaśniejszym odcieniem. To znak, którego znaczenia do dziś nie udało się nikomu wyjaśnić.

Ścieżka rowerowa dookoła jeziora Morzycko – wraz z niebieskim szlakiem pieszym „Morenowy” – to około 12 km trakt pieszy prowadzący przez Mieszkowice
– jezioro Siegniewskie – jezioro But – Moryń -jezioro Morzycko – Dolsko – Mętno
– Chojna – Rurka. Zimą można znaleźć tu również ścieżki dogodne dla biegaczy na nartach.

Ponadto warto zobaczyć

  • Dom Pomocy Społecznej z 1874 roku, wraz z pomnikiem jego fundatora dr Christiana Friedricha Kocha;
  • Ruiny zamku Stoltzenburg z XIII w.;
  • Przeprawa promowa przez Odrę;
  • Park krajobrazowo-naturalistyczny „Dolina Miłości” w Zatoni Dolnej;
  • Cedyńskie Wzgórza Wrzosowe;
  • Podnośnia statków w Niederfinow.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia