[rev_slider alias=”moryn”]

SSM W MORYNIU


SSM w Moryniu to budynek z 6 pokojami oraz jadalnią, aneksem kuchennym, świetlicą, pomieszczeniem na rowery i parkingiem.

 Do dyspozycji nocujących jest wi-fi  i tv.

Schronisko znajduje się w bliskiej odległości od centrum miasta, w pobliżu Bramy Młyńskiej , która stanowi jeden z trzech wjazdów do miasta oraz około 700 m od plaży miejskiej.

http://www.ssm-moryn.pl/

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Moryniu

https://www.facebook.com/schroniskomoryn/

ul. Dworcowa 4

74-503 Moryń

tel. 91 414 60 18

kom. 517 561 798

Jak spędzić czas w schronisku?

  • możliwość korzystania z bardzo dobrze wyposażonego placu zabaw i kompleksu boisk w Zespole  Szkół (teren przyległy do schroniska) oraz sali gimnastycznej

  •  możliwość korzystania z Orlika i kompleksu  rekreacyjnego

  •  organizowanie wycieczek np. promenadą zwierząt epoki lodowcowej czy dookoła jeziora „Szlakiem Moryńskich Legend”

  •  zajęcia w Kamiennym Ogrodzie,amfiteatrze

  •  spędzanie czasu  nad Jeziorem Morzycko

  •  przy schronisku możliwość rozpalenia ogniska

Miasto i okolice

Gmina Moryń to malownicze miejsce w południowej części województwa zachodniopomorskiego, oddalone o ok. 80 kilometrów od Szczecina i 70 kilometrów od Berlina. Perłą regionu jest Jezioro Morzycko. Czysta woda i sięgająca 60 metrów głębokość jeziora przyciągają miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i nurkowania, którzy poszukując podwodnych atrakcji mogą natknąć się na wrak radzieckiego myśliwca z okresu II wojny światowej. Moryń to także raj dla miłośników jazdy konnej. Trzy ośrodki jeździeckie to w sumie około 180 koni i 60 miejsc noclegowych. Malownicze szlaki, konne, rowerowe i piesze uzupełnia linia kolejowa, na której od czasu do czasu pojawia się drezyna, przypominając i promując ideę turystycznych przejazdów tym ekologicznym, szynowym pojazdem.
Bogactwo natury uzupełniają cenne zabytki architektury, imprezy kulturalno-sportowe oraz życzliwość mieszkańców. Bardzo chętnie przybywają tu pasjonaci historii, malarstwa i fotografii. Czyste powietrze i piękne krajobrazy zachęcają do uprawiania turystyki konnej, rowerowej i pieszej. Wyznaczone szlaki przebiegają przez tereny najciekawsze pod względem krajobrazowym i historycznym. O niezwykle bogatej przeszłości Morynia świadczyć mogą choćby: granitowa bazylika romańska z XIII wieku z unikatowym częściowym wyposażeniem, m. in. barokową amboną czy fragmentami epitafium, pełen wieniec murów miejskich z XIV wieku z Furtą Jeziorną, Bramą Młyńską i Bramą Mieszkowicką czy ruiny XIX wiecznego kamiennego wiatraka. W Moryniu, w tym roku otwarte zostanie również Regionalne Biuro Geoparku, w którym prezentowane będą m.in. atrakcje turystyczne związane z epoką lodowcową .

Ponadto warto zobaczyć

  • Dom Pomocy Społecznej z 1874 roku, wraz z pomnikiem jego fundatora dr Christiana Friedricha Kocha;
  • Ruiny zamku Stoltzenburg z XIII w.;
  • Przeprawa promowa przez Odrę;
  • Park krajobrazowo-naturalistyczny „Dolina Miłości” w Zatoni Dolnej;
  • Cedyńskie Wzgórza Wrzosowe;
  • Podnośnia statków w Niederfinow.

Co trzeba zobaczyć?

Rynek miejski z ratuszem – zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny ulic. Główne miejsce w sercu miasteczka zajmuje rynek miejski wraz ze stojącym na nim ratuszem, pochodzącym z XIX w. Zabytkowe budynki mieszkalne z XVIII i XIX w. stoją przy rynku oraz wzdłuż wąskich uliczek miasteczka .

Fontanna „Wielkiego Raka” – to atrakcja i symbol miasteczka. Przypomina legendę o dzielnym młodzieńcu Raku, który uratował mieszkańców grodu Moryń od śmierci głodowej, gdy zostali oni otoczeni przez Brandenburczyków. Podobno w pogodne letnie noce wyłania się z fal jeziora olbrzymi rak, przybliża się do brzegu jeziora i patrzy w kierunku miasta.

Kościół pw. Św. Ducha – to XIII – wieczna największa z pomorskich romańskich świątyń wzniesionych z kamiennej kostki. Okrążając kościół, trzeba zwrócić baczną uwagę na jedną ze ścian wieży. W jej dolnej partii, ponad metalowym znakiem wysokościowym narożny cios kamienny jest ozdobiony szachownicą. Naprzemianległe pola ktoś dawno temu obrobił dłutem tak, że wyróżniają się jaśniejszym odcieniem. To znak, którego znaczenia do dziś nie udało się nikomu wyjaśnić.

Ścieżka rowerowa dookoła jeziora Morzycko – wraz z niebieskim szlakiem pieszym „Morenowy” – to około 12 km trakt pieszy prowadzący przez Mieszkowice
– jezioro Siegniewskie – jezioro But – Moryń -jezioro Morzycko – Dolsko – Mętno
– Chojna – Rurka. Zimą można znaleźć tu również ścieżki dogodne dla biegaczy na nartach.

O nas się pisze, o nas się mówi, do nas się wraca...

  • W kwietniowym numerze miesięcznika Rowertour opublikowano artykuł o rodzinnej wyprawie pana Jacka Barczyńskiego szlakiem Pojezierza Lubuskiego i Myśliborskiego. Takie relacje oddają atrakcyjność, ciekawostki i historię naszego regionu. Nie zabrakło w nich opowieści o Moryniu, który jest doskonałą bazą wypadową do dalszych wędrówek pieszych bądź rowerowych, ale nie tylko. Tutaj również wspaniale można spędzić czas odkrywając jego zabytki i niezaprzeczalny urok.Zapraszamy do lektury zarówno stałych bywalców jak również tych, którzy nie znają tego zakątka Polski. Może artykuł stanie się inspiracją do przyjazdu.
    artykuł ROWERTOUR marzec 2018
0
Populacja
0km2
Powierzchnia