SSM W KOSZALINIE

Schronisko mieści się w budynku Zespołu Szkół nr 10 w Koszalinie przy drodze nr 11 w kierunku na Poznań. W odległości 200 m od schroniska znajduje się duże Centrum Handlowe „Forum” i 150 m dalej sklepy Netto i Lidl. Budynek szkoły oddalony od ulicy 100 m, położony jest w otoczeniu terenów zielonych, gdzie nie dociera hałas z ulicy. Z dziedzińca szkoły jest wejście na tory kartingowe. Pokoje noclegowe wyposażone są w łóżka hotelowe, stoliki nocne z lampkami, komody i szafy oraz telewizory. Dla turystów kuchnia samoobsługowa z pełnym wyposażeniem (lodówka, piecyk elektryczny, mikrofala, czajnik bezprzewodowy oraz naczynia). Obok znajduje się jadalnia ze świetlicą. W recepcji urządzono kącik turystyczny, gdzie można znaleźć foldery i informacje o imprezach organizowanych na terenie miasta i w jego najbliższej okolicy.

ul. Gnieźnieńska 8

75-735 Koszalin

tel./fax 94 342 60 68

Jak spędzić czas w schronisku?

  • w czasie wolnym można wypożyczyć gry planszowe, lotki, piłki;
  • można korzystać z obiektów sportowych znajdujących się w pobliżu schroniska (boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki);
  • korzystając z miejsc na ognisko oraz pobliskich torów kartingowych.

Miasto i okolice

Koszalin jest położony na Pobrzeżu Koszalińskim w odległości 6 km od Bałtyku
w linii prostej. Jest to miasto nadbałtyckie, posiadające prawa powiatu. Leży nad Jeziorem Jamno oraz znajduje się na liście miast Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Dlatego większość zabytków jest zbudowana w stylu gotyckim. W obrębie miasta znajduje się także Jezioro Lubiatowskie – rezerwat ornitologiczny. Miasto tonie w zieleni – prawie 40% ogólnej powierzchni zajmują lasy, 7 parków i aż 34 zieleńce. W granicach miasta znajduje się m.in. wznosząca się na wysokość 137 m n.p.m. Góra Chełmska. Miasto pełni funkcję regionalnego ośrodka kulturalnego – działają tu liczne instytucje kulturalne, np. Bałtycki Teatr Dramatyczny, Filharmonia Koszalińska czy Teatr Propozycji „Dialog”. Spośród znaczących wydarzeń kulturalnych odbywających się w Koszalinie warto wymienić Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Światowy Festiwal Chórów Polonijnych, Europejski Festiwal Filmowy, Koszaliński Festiwal Debiutów filmowych „Młodzi i Film”, Dni Koszalina, Letni Festiwal Kabaretów, impreza happeningowa – Ulica Smaków, Święto Wody.
Miasto Koszalin zaliczane jest do najbardziej zielonych i czystych ekologicznie miast Polski, które oferuje liczne atrakcje zarówno dla osób kochających spokój i bliski kontakt z przyrodą, jak i też dla amatorów różnego rodzaju sportów. Centrum miasta znajduje się jedynie ok. 11 km od Morza Bałtyckiego i sięga południowego brzegu nadmorskiego jeziora Jamno. Północna część miasta została objęta Koszalińskim Pasem Nadmorskim, który jest obszarem chronionego krajobrazu, a w północno – zachodniej części Koszalina znajduje się większa część Bukowego Lasu Górki, będącym obszarem Natura 2000. Na terenie Koszalina znajduje się także ciekawy pod względem przyrodniczym rezerwat glebowy Bielica oraz zespół przyrodniczo – krajobrazowy Dolina Grabowa.

Co trzeba zobaczyć?

Katedra gotycka – zabytek z XIV w. p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, najstarszy zabytek miasta wzniesiony w latach 1300 – 1333. W kościele znajdują się organy z 1899 r. o barokowym brzmieniu. W kruchcie pod wieżą znajduje się chrzcielnica z XIII w., na ścianach kruchty zlokalizowane są płyty nagrobne z początków XVII w.

Mury obronne – średniowieczna budowla o obwodzie 1600 m. W XIX w. 3 bramy rozebrano, a do większych fragmentów murów dobudowano domy. Dzięki temu część murów zachowała się do dzisiaj, stanowiąc atrakcję turystyczną.

„Domek Kata” – kamienica gotycka z XV w. – obecnie siedziba Teatru Propozycji „Dialog”. Ostatni raz kat wypełniał tu swoją powinność wobec miasta w 1893 r.,
ale w kamienicy mieszkał do lat 30. XX w.

Kaplica św. Gertrudy – wzniesiona w 1383 r. poza murami miejskimi, początkowo pełniła funkcję Kaplicy Szpitalnej, a następnie Cmentarnej. W 1999r. Kaplica przekazana parafii ewangelicko – augsburskiej, do dziś pełni funkcje sakralne.

Ponadto warto zobaczyć

  • Pałac Młynarzy i młyn z XIX w.- siedziba Muzeum w Koszalinie;
  • Kościół Zamkowy z XIII/XIV – obecnie cerkiew prawosławna;
  • Zabytkowy Park im. Książąt Pomorskich;
  • Kamienica z XVI w. – obecnie Pałac Ślubów;
  • Skansen Kultury Jamneńskiej;
  • Zabudowania koszalińskiego browaru;
  • Góra Chełmska – jako dawne miejsce kultu chrześcijańskiego.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia