SSM W WOLINIE
NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Wolin to jedno najstarszych miast Pomorza Zachodniego. W naszym mieście można poznać kawałek historii oraz zakochać się w urokach przyrody, a także aktywnie spędzić wypoczynek. Na turystów czekają: Muzeum Regionalne, skansen z zabudową wczesno – średniowieczną, gdzie organizowany jest Festiwal Słowian i Wikingów. Szlaki piesze, ścieżki rowerowe , zagospodarowane nabrzeże z nowoczesną mariną, Zalew Szczeciński  i Kamieński.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe  przy PSP w Wolinie zlokalizowane jest w cichej i spokojnej okolicy, dzięki czemu można w nim wygodnie wypocząć z dala od zgiełku miast.  Od dworca PKS i PKP obiekt dzieli 300 m, w sąsiedztwie schroniska znajduje się  sklep „Biedronka” oraz obiekty sportowe (stadion miejski, boisko „Orlik”, siłownia na świeżym powietrzu). Dla osób preferujących tradycyjne, niedrogie wyżywienie istnieje możliwość skorzystania ze stołówki szkolnej w Zespole Szkół położonym 150m od schroniska. Duży parking należący do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego umożliwia zaparkowanie samochodów osobowych oraz kilku autokarów.

Dla osób lubiących odpoczynek nad wodą około 800m od schroniska znajduje się kąpielisko wodne. Basen jachtowy w Wolinie stanowi przystań Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przygotowaną z myślą o miłośnikach turystyki wodnej. Oprócz ponad 30 miejsc dla jachtów, tuż obok wybudowany został budynek mariny z miejscami noclegowymi, salą konferencyjną, zapleczem socjalnym, slipami oraz innymi udogodnieniami, które zapewnią przybyłym gościom najwyższy komfort.

Stanowimy kompletną bazę noclegową na wyspie Wolin dla dużych grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Szczególnie zapraszamy młodzież uczącą się i grupy sportowe,  które mogą skorzystać z sąsiadujących obiektów sportowych oraz tras  biegowych  i rowerowych. Przystań jachtowa będzie doskonałym urozmaiceniem odpoczynku  dla osób pragnących pożeglować po Zalewie Szczecińskim.

OFERUJEMY:

  • 110 miejsc w pokojach:
  • 3,4,5,7,8,9 osobowych wyposażonych w tapczany
  • zaplecze sanitarne z natryskami (21 natrysków)
  • Jadalnia samoobsługowa
  • Sala gimnastyczna
  • stoły ping – pongowe
  • bezpłatne Wi-Fi na terenie całego obiektu
  • kuchnia samoobsługowa z pełnym wyposażeniem (lodówka, sprzęt kuchenny, kuchenka mikrofalowa, kuchenka gazowa, czajniki)
  • zaplecze sanitarne z natryskami,
  • żelazko i deska do prasowania
  • Plac zabaw dla dzieci
  • miejsce na ognisko
  • pole namiotowe

Ul. Spokojna 1

72-510 Kamień Pomorski

Tel./Fax 91-32-61-637

Kom. 509 038 800

pspwolinsekretariat@vp.pl

Jak spędzić czas w schronisku?

Szkolne Schronisko Młodzieżowe  przy PSP w Wolinie zlokalizowane jest w cichej i spokojnej okolicy, dzięki czemu można w nim wygodnie wypocząć z dala od zgiełku miast.  Od dworca PKS i PKP obiekt dzieli 300 m, w sąsiedztwie schroniska znajduje się  sklep „Biedronka” oraz obiekty sportowe (stadion miejski, boisko „Orlik”, siłownia na świeżym powietrzu). Dla osób preferujących tradycyjne, niedrogie wyżywienie istnieje możliwość skorzystania ze stołówki szkolnej w Zespole Szkół położonym 150m od schroniska. Duży parking należący do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego umożliwia zaparkowanie samochodów osobowych oraz kilku autokarów.

Miasto i okolice

Powiat drawski otoczony jest Ińskim Parkiem Krajobrazowym, Drawieńskim Parkiem Narodowym i Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Obszar ten jest bardzo zróżnicowany, charakteryzuje się licznymi wzniesieniami i dolinami polodowcowymi. Klimat regionu jest umiarkowany i zbliżony do kontynentalnego. Na terenie powiatu drawskiego znajduje się aż 140 jezior. Przez Pojezierze Drawskie przebiega główny dział wodny Pomorza, przepływa tu wiele rzek, z których największa to malownicza rzeka Drawa. W ekologicznych czystych akwenach występuje 30 gatunków ryb, m.in: pstrągi, szczupaki, sieje, sumy. Liczne rozlewiska są rajem dla ornitologów. Można tu zaobserwować takie gatunki ptactwa jak: orły, bociany czarne, czaple, kormorany, gęsi zbożowe i wiele innych. Pojawiły się także żółwie błotne, bobry i wydry. Do Drawska można dojechać korzystając z dróg krajowych (nr 20: Stargard Szczeciński – Drawsko Pomorskie – Szczecinek – Bytów – Kościerzyna – Żukowo – Gdynia) oraz wojewódzkich (nr 148: Starogard Łobeski – Łobez – Drawsko Pomorskie, nr 173: Połczyn Zdrój – Drawsko Pomorskie i nr 175: Drawsko Pomorskie – Kalisz Pomorski – Choszczno).

Co trzeba zobaczyć?

Ratusz – Wzniesiony został 1881r. po zburzeniu starego ratusza na rynku. Zbudowany w stylu neogotyckim, ceglanym. Uwagę przykuwa tarcza herbowa i zegarowa w części wieżowej. Ratusz usytuowany jest przy ulicy Zamkowej, frontem skierowany w kierunku południowym. Obecnie mieści się tu siedziba Urzędu Miejskiego.

Kościół św. Mikołaja – Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1288r. Wtedy to kościół został oddany pod zarząd zakonu Cysterek w Wolinie. Potwierdzenie patronatu św. Mikołaja otrzymał od biskupa kamieńskiego Piotra. W 1535r. kościół został przejęty przez protestantów i pozostawał w ich rękach do 1945r. W trakcie II Wojny Światowej został zniszczony w 80%. Następnie odbudowany w roku 2000. Od 2008r. jest to Kolegiata św. Mikołaja.

Skansen – Skansen stanowi rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. We wnętrzach chat różnej konstrukcji można obejrzeć replikę mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. W „Centrum Słowian i Wikingów” zwiedzający może nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

Latarnia Kikut – Obiekt ten wybudowany został w 1960 r. na fundamencie dawnej wieży widokowej. Latarnia jest w pełni zautomatyzowana, a wysyłane przez nią sygnały świetlne docierają na odległość 12 mil morskich. W pobliżu latarni znajduje się rezerwat ścisły im. dr S. Jarosza, tworzący najdalej wysunięty na wschód fragment buczyny pomorskiej otoczony borem sosnowym. Latarnia nie jest obiektem udostępnionym do zwiedzania.

Ponadto warto zobaczyć

Wzgórze Wisielców – Cmentarzysko kurhanowe na Wzgórzu Wisielców należy do grupy najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii na Pomorzu Zachodnim. Jest unikalnym, po dziś zachowanym w sposób czytelny obiektem archeologicznym, który w wczesnym średniowieczu współtworzył rozległy zespół osadniczy Wolina. Nazwa „Wzgórze Wisielców” wiąże się z odbywającymi tu kaźniami piratów i przestępców. Pod koniec XIX w. naliczono na wzgórzu 93 kurhany, z których zachowały się 34 mogiły.

Muzeum – To jedna z najstarszych placówek kulturalnych Wolina, założona w 1966 roku. Można tu zwiedzić stałe wystawy archeologiczne obejmujące okres największej świetności miasta (IX-XI w.), jak również najwcześniejszy okres w dziejach osadnictwa na wyspie Wolin. Poza tym można zobaczyć makietę Wolina ukazującą miasto na przełomie XIX i XX w. jak również wiele wystaw zmiennych.

0
Populacja
0km2
Powierzchnia