Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych po raz kolejny wzięło udział w polsko-niemieckiej konferencji, zorganizowanej przez Bayerischer Jugendring (Bawarskie Koło Młodzieży) i  Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania w powiecie monachijskim w Oberschleißheim. Koło Młodzieży jest organizacją dachową,  finansowaną przez kraj związkowy, zrzeszającą w każdym landzie organizacje działające z młodzieżą i na rzecz młodzieży, począwszy od  harcerzy, po grupy sportowe, wyznaniowe, a także działające nieformalnie przy otwartych placówkach młodzieżowych.  Z Bawarskim Kołem Młodzieży, które  było gospodarzem spotkania, Euroregion Pomerania współpracuje już od 1998 roku,                 wspierając merytorycznie i finansowo wspólne projekty młodzieżowe.

Konferencję partnerów rozpoczęła zabawa i integracja.

W siedzibie BJR przywitał nas M. Schwarz i J. Rösch.

Kulinarne zwidzenia Monachium. Tu wizyta na Viktualienmarkt i kosztowanie białej kiełbaski, precli i oczywiście słodkiej musztardy.

Tegoroczna konferencja odbyła się w dniach od 12 do 15 kwietnia br., a jej głównym celem było podsumowanie współpracy placówek młodzieżowych obu krajów w 2015 roku i zaplanowanie wspólnych działań na bieżący i następny rok. Miejscem obrad była młodzieżowa placówka kształceniowa Am Tower, prowadzona przez Stefana Stolla, przyjaciela Polski, zaangażowanego we współpracę z zachodniopomorskimi szkołami i placówkami edukacji pozaszkolnej. Am Tower jest przede wszystkim miejscem edukacji nieformalnej dla niemieckich grup młodzieżowych, ale także dla osób uczestniczących w projektach międzynarodowych. Z racji tego, że zarówno Stefan Stoll, jak i jego żona, Monika są pedagogami sztuki,  punktem ciężkości pracy projektowej w Oberschleißheiim jest sztuka. Sztuka traktowana jest tu jako element terapii dla młodzieży z problemami osobowościowymi, ale nie tylko. To także  ważny element preorientacji zawodowej młodych ludzi. Sztuka pozwala odkryć swoje mocne strony, predyspozycje, ale przede wszystkim wyzwala w młodzieży kreatywność i uczy wyrażać siebie poprzez sztukę.  Stefan Stoll to miły i skromny artysta, pedagog. Choć nie zna języka polskiego zdążył już  oczarować młodzież i nauczycieli z Łobza, Radowa Małego i Szczecina. W szereg zainteresowanych współpracą  szczecińskich szkół oprócz Zespołu Szkół nr 5 wpisało się tego roku Liceum Plastyczne, które już na jesień br. zaplanowało wspólne, polsko-bawarskie  warsztaty rzeźbiarskie.

Wizyta w Centrum Informacji Młodzieżowej.

Rozmowy G.Kollera i M. Syrek na temat wspólnych działań w 2016 i 2017r.

Placówka kształceniowa Am Tower. Wymarzone miejsce spotkań młodzieży.

Konferencja partnerów dała okazję Marii Syrek, prezesowi Zachodniopomorskiego Oddziału PTSM  oraz Gerhardowi Kollerowi, prezydentowi bawarskiego stowarzyszenia Niemieckich Schronisk Młodzieżowych do oceny wspólnych działań i zaplanowania nowych. Dzięki zaproszeniu wystosowanemu do PTSM przez G. Kollera (także prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Schronisk Młodzieżowych – EUFED) trwają rozmowy o wstąpieniu PTSM w struktury EUFED. Już na wrzesień br. partnerzy zaplanowali wspólną konferencję bawarskich i polskich kierowników schronisk młodzieżowych, którzy chcieliby aktywnie realizować polsko-niemieckie projekty młodzieżowe w oparciu o bazę schronisk młodzieżowych. Druga część tego cyklu odbędzie się w 2017r.  w schronisku młodzieżowym w Norymberdze.  G. Koller wyraził także zainteresowanie projektem wspólnych praktyk młodzieży w bawarskich schroniskach młodzieżowych, podobnie jak ma to miejsce w Meklemburgii Pomorzu Przednim, Berlinie i Brandenburgii.

Aktywne zwiedzanie Monachium.

Ostatni wspólny wieczór. Prezent od gospodarzy – miarka budowlana stała się materiałem naszej kreatywności.

Nasi przyjaciele z Bawarii wstali wczesnym rankiem by nas pożegnać.