Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych w Szczecinie wspólnie z Gryfińskim Domem Kultury zrealizował program Trójstronnego Wypoczynku Młodzieży z Polski, Niemiec i Ukrainy. Spotkanie miało miejsce w dniach 15-20 lipca 2016r. Miejscem realizacji  projektu  było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Cuma” w Szczecinie. W spotkaniu wzięło udział 58 osób w wieku od 12 do 15 lat.

W dniu 15 lipca 2016 r. wszyscy uczestnicy projektu zgłosili się do schroniska. Po zakwaterowaniu uczestników odbyło się spotkanie grup trójstronnego spotkania, gdzie przedstawiono:

  • program zajęć na poszczególne dni wypoczynku
  • zapoznano uczestników z regulaminem schroniska
  • opracowano regulamin projektu z uwzględnieniem bezpieczeństwa życia i mienia uczestników
  • uwzględniono w planie życzenia i propozycje uczestników projektu
  • ustalono godziny i miejsce posiłków, które zawsze będą wspólne.

Po spotkaniu grupy udały się na spacer do Parku Kasprowicza. Wieczorem odbyła się dyskoteka w Domu Kultury „Słowianin” w której wzięła udział również grupa z Białorusi. Wspólna zabawa bardzo zbliżyła uczestników projektu. W następnym dniu zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Szczecina, była to gra miejska „Na tropie Solidarności”, która pokazała  nie tylko najważniejsze miejsca ale również zmuszała uczestników gry  do poznania historii. Odwiedziliśmy również Międzyzdroje, które zwiedziliśmy „Mini Ekspresem”, plażowaliśmy. Udało się również odwiedzić Gryfino, gdzie byliśmy przyjęci przez Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino, który częściowo współfinansował projekt. Braliśmy udział w mini olimpiadzie rekreacyjno-sportowej przygotowanej przez Gryfiński Dom Kultury. Ponadto codziennie odbywały się spacery po Szczecinie i okolicy, odwiedziliśmy Jezioro Szmaragdowe tam zwiedziliśmy podziemia i dyskutowaliśmy na temat ochrony przyrody i ekologii.

Ideą przewodnią było umożliwienie polonijnym dzieciom z Ukrainy poznania Szczecina i okolic, aktywnego spędzenia czasu wraz z kolegami z Polski i Niemiec. W czasie wspólnych zajęć uczestnicy projektu mieli możliwość poznania kultury swoich krajów jak i siebie wzajemnie. Młodzież świetnie dogadywała się po angielsku, niemiecku i po polsku. Wspólnie opracowaliśmy program artystyczny na uroczyste pożegnanie i zakończenie projektu. Dla wszystkich uczestników przygotowano upominki. W zakończeniu projektu wzięli również udział: Prezes Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych O/Szczecin p. Maria Syrek, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie  p. Henryk Kołodziej, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie   p. Grzegorz Jastrowicz, Dyrektor Gryfińskiego Domu Kultury p. Maria Zalewska, Przedstawiciel Związku Sybiraków w Gryfinie  p. Antoni Rak.

Kierownik projektu Irena Perlik