Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych
Idea schronisk młodzieżowych na świecie jest realizowana ponad 100 lat. Jej prekursorem był w sierpniu 1909 r. niemiecki nauczyciel Richard Schirmann ,,tworząc” ideę schronisk młodzieżowych. Zaowocowała ona uruchomieniem w 1912 r. pierwszego na świecie schroniska w Altenie (Altena Castle). W 1919 r. powstaje Niemieckie Stowarzyszenie Schronisk Młodzieżowych, a później kolejno, w 1924 r. Stowarzyszenie Szwajcarskie, a dwa lata później, jako trzecie z kolei – Stowarzyszenie Polskich Schronisk Młodzieżowych. Do 1932 r. tworzy się jeszcze 10 stowarzyszeń (Holandia, Dania, Anglia, Francja, Szkocja, Belgia, Irlandia, Nowa Zelandia, Północna Irlandia). W dniach 20-22 października 1932 r. zebrali się w Amsterdamie przedstawiciele 11 krajowych stowarzyszeń schronisk młodzieżowych. Józef Błoński i Mieczysław Orłowicz reprezentujący Polskę złożyli podpisy pod protokołem ,,Pierwszego spotkania sekretarzy krajowych stowarzyszeń schronisk młodzieżowych” powołującego Międzynarodową Federację Schronisk Młodzieżowych (International Youth Hostel Federation). Statut Federacji określił zasady ścisłej współpracy międzynarodowej na rzecz ruchu schronisk młodzieżowych oraz wzajemne honorowanie legitymacji stowarzyszeń krajowych.
Od 1926 Roku Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych wspiera rozwój schronisk i turystyki szkolnej. Członkowie PTSM mają prawo do 20% zniżki na noclegi w schroniskach młodzieżowych w Polsce, a po wykupieniu międzynarodowej legitymacji PTSM prawo do korzystania z ponad 5500 schronisk młodzieżowych, należących do sieci Hostelling International w 60 krajach świata.
Schroniska młodzieżowe w liczbie ok. 4.500 obiektów w ponad 90 państwach całego świata tworzą i największą i najlepiej zorganizowaną sieć tanich noclegów. W Polsce działa 158 schronisk młodzieżowych całorocznych, a dodatkowo na okres wakacji letnich władze oświatowe wspólnie z PTSM organizują około 100 placówek sezonowych. Sieć Szkolnych Schronisk Młodzieżowych w województwie zachodniopomorskim to 8 obiektów całorocznych i 17 sezonowych (czynnych w okresie wakacji letnich). Schroniska te są prowadzone przez samorządy powiatowe i gminne.
W schronisku młodzieżowym turystę spotka gościnność i znajdzie tam godziwe warunki pobytu. Większość schronisk młodzieżowych w Polsce posiada wprawdzie skromne warunki noclegowe (częstokroć piętrowe łóżka w salach), ale rekompensują to najniższe ceny noclegów. Obiekty dysponują, z kilkoma wyjątkami, kuchniami samoobsługowymi z niezbędnym do przyrządzania i skonsumowania śniadań i kolacji wyposażeniem. Szkolne wycieczki edukacyjne i krajoznawcze, organizatorzy ,,zielonych szkół”, obozów wędrownych, kolonii i zimowisk, ale także uczestnicy wypoczynku rodzinnego i turyści indywidualni znajdą w schroniskach młodzieżowych coraz lepsze warunki.
Atrakcję bezsporną schronisk młodzieżowych stanowi ich lokalizacja. Turysta może z nich skorzystać w każdym zakątku Polski. Stanowią wspaniałą bazę wypadową w góry; można dzięki nim wypoczywać nad Bałtykiem i na pojezierzach; pomagają w zwiedzaniu najważniejszych centrów krajoznawczych i turystycznych. Szczególne przywileje w polskich schroniskach młodzieżowych posiadają członkowie PTSM, młodzież szkolna, akademicka i nauczyciele.
Funkcjonowanie schronisk oparte jest na samoobsłudze turystów. Schroniska są otwarte dla wszystkich, którzy akceptują obowiązujące w nich zasady, bez względu na wiek.
Zwiedzanie podziemnego Szczecina
Najmłodsi turyści na szlaku wokół Jez. Szmaragdowego
Dawid Gajkowski oprowadza najmłodszych uczestników zlotu szlakiem wokół Jez. Szmaragdowego
PTSM w zachodniopomorskim składa się następującej liczby schronisk
- Drawsko Pomorskie
ul. Połczyńska 9 - Drawsko Pomorskie
ul. Warmińska 2 - Koszalin
- Moryń
- Pobierowo „Fala”
- Połczyn Zdrój
- Przelewice
- Stary Borek
- Szczecin „Cuma”
- Szczecin
ul. Seledynowa - Centrum Żeglarskie
- Świnoujście
- Czaplinek
- Dziwnów
- Iwięcino
- Kamień Pomorski
- Kołobrzeg
- Szczecin
ul. Grodzka - Szczecin – Centrum Kształcenia Sportowego
ul. Rydla - Świdwin
- Trzebiatów
- Wałcz
- Wolin
- Złocieniec