W konferencji, która odbyła się w dniach 20-21.10.2017 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Koszalinie uczestniczyły 22 osoby – kierownicy i dyrektorzy szkolnych schronisk młodzieżowych woj. zachodniopomorskiego.
W pierwszym dniu konferencji uczestnicy zwiedzili planetarium mieszczące się obok koszalińskiego schroniska. Zaprezentowano tam możliwości zorganizowania ciekawych zajęć dla grup młodzieży przebywających w schronisku.
Po kolacji miejscowy przewodnik podczas spaceru po Koszalinie pokazał ciekawe obiekty , parki którymi szczyci się miasto (m.in. muzeum browaru, Park Piastowski, filharmonię koszalińską, amfiteatr, Domek Kata).
Następnego dnia po śniadaniu odbyła się zasadnicza część konferencji, w której uczestniczył również dyrektor Zespołu Szkół na terenie, którego znajduje się schronisko – Tomasz Lampkowski. Na wstępie pani prezes OZ PTSM Maria Syrek przedstawiła zebranym lokatę schronisk zachodniopomorskich w statystyce ogólnopolskiej i założenia programowe do pracy SSM w naszym województwie. Wspomniała również o bardzo dobrze układającej się współpracy międzynarodowej.
Następnie dyrektor SSM w Pobierowie Robert Bresler skoncentrował uwagę uczestników na norweskim projekcie „Eko-edukuj-korzystaj-odpoczywaj” biorąc pod uwagę następujące wartości: solidarność, walkę z rasizmem i ksenofobią, pozytywne „zamieszanie”. „zielone myślenie”, tolerancję, dlaczego? – obowiązki i wartości w schroniskach młodzieżowych pracowników, gości, wolontariuszy, autonomię i zaangażowanie oraz wiedzę międzykulturową.
W kolejnym punkcie programu zabrali głos dyrektorzy i kierownicy zachodniopomorskich schronisk młodzieżowych – w Pobierowie, Wolinie, Świnoujściu i Świdwinie przedstawiając tematy edukacyjne dla przebywających w schroniskach grup młodzieży.
Konferencję uwieńczyło podsumowanie współzawodnictwa SSM, wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów.
Wspólny obiad zakończył konferencję.
Protokół z wojewódzkiego podsumowania 57 Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych znajduje się pod linkiem: Protokół z eliminacji wojewódzkich