SSM W ŚWINOUJŚCIU

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Świnoujściu znajduje się nad pięknym polskim Morzem Bałtyckim. Dysponujemy bazą noclegową w budynku murowanym (151 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5, 6 osobowych). Nasi goście mogą korzystać z samo-obsługowej kuchni (2 stanowiska kuchni elektrycznych z podstawowym wyposażeniem), dwóch jadalni z 25 miejscami w każdej oraz z sali TV. Dodatkowo telewizory znajdują się w wydzielonych pokojach. Sanitariaty wraz z prysznicami znajdują się na każdym piętrze.
Pośredniczymy w organizacji czasu wolnego we współpracy z biurami podróży i poszczególnymi organizatorami wycieczek. Wyżywienie we własnym zakresie – w kuchni samoobsługowej lub w zaprzyjaźnionych barach i restauracjach. Bliższe informacje znajdziecie Państwo u pracownika recepcji. Istnieje możliwość korzystania z parkingu dla samochodów osobowych i autobusów należącego do schroniska, po uiszczeniu symbolicznej opłaty.

ul. Gdyńska 26

72-600 Świnoujście

tel./fax 91 327 06 13

Jak spędzić czas w schronisku?

  • korzystając z szerokiej i bardzo interesującej oferty edukacyjnej Wolińskiego Parku Narodowego (zwiedzanie muzeum, zajęcia w terenie, wycieczki piesze i rowerowe oraz wiele innych);
  • możliwość skorzystania z edukacji leśnej w Lasach Państwowych wraz z zajęciami terenowymi lub wykładami i zajęciami praktycznymi;
  • możliwość organizowania kilkudniowych zorganizowanych wycieczek przy współpracy z biurem turystyki skandynawskiej „Fregata”.

Miasto i okolice

Zachęcamy do zwiedzania Świnoujścia, jednego z najatrakcyjniejszych miast polskiego wybrzeża, położonego na 44 wyspach. Życie miasta koncentruje się na trzech największych z nich Uznam, Wolin i Karsibór. Każda z nich pełni inną rolę i ma swój niepowtarzalny charakter. Wyspiarskie położenie miasta podziwiać można z najwyższej na naszym wybrzeżu i w Europie latarni morskiej.
Miasto posiada połączenia promowe ze Szwecją, Danią i przygranicznymi miejscowościami niemieckimi Ahlbeck i Heringsdorf. Z tych względów Świnoujście jest idealną bazą na organizowanie krótkich wycieczek po Skandynawii i Niemczech, urozmaicających pobyt w mieście. Praktycznie bez przeszkód można uprawiać tu także turystykę rowerową, korzystając z wielokilometrowych ścieżek.
Dla amatorów samolotów polecamy skorzystanie z dwóch lotnisk: Goleniów (ok. 67 km) i Heringsdorf (12 km na terenie Niemiec). Największą atrakcją Świnoujścia jest najszersza w Polsce plaża, będąca miejscem kąpieli słonecznych w sezonie letnim, a przez cały rok miejscem spacerów. W sezonie letnim odbywa się tu wiele imprez kulturalno-rozrywkowych między innymi: „Wiatrak”, „Fama”, itd…

Co trzeba zobaczyć?

Latarnia morska – wysoka na 68 metrów i licząca ponad 300 schodów. Najwyższa nad Bałtykiem, jest zarazem jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Zasięg światła latarni wynosi 25 mil morskich. Z jej szczytu roztacza się przepiękny widok na Świnoujście, Zatokę Pomorską i Zalew Szczeciński. Przy latarni działa Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego.

Zachodni falochron – podobnie jak falochron wschodni wybudowany w latach 1818 – 1823. Wieńczy go stawa „Młyny”, znak nawigacyjny w kształcie wiatraka – symbol Świnoujścia, obecny na logo miasta. Jest to ulubiony cel wycieczek dla spacerowiczów.

Dawny Ratusz Miejski – zbudowany w 1805 r. jest najstarszym zachowanym budynkiem w centrum miasta, obecnie mieści się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego. W jego zbiorach przeważają eksponaty związane z morską przyrodą, rybołówstwem oraz historią miasta i regionu, m.in. bogata kolekcja przedwojennych widokówek ze Świnoujścia. Obok budynku znajduje się skwer
z pomnikiem i ogromnymi kotwicami okrętowymi.

Fort Gerharda – czyli XIX-wieczny Wschodni Fort Artyleryjski (Werk II), z charakterystycznymi, wchodzącymi w fosę kaponierami. Powstały w latach 1848 – 1859 – 1877. W naszej części Europy jeden z najlepiej zachowanych przykładów fortyfikacji z tego okresu. Obecnie udostępniony do zwiedzania, miejsce licznych imprez kulturalnych. W Forcie Wschodnim rezyduje pruski Komendant, jego Adiutant oraz stado kóz. Turystów wpuszczają na teren obiektu studenci
w pickelhaubach, przebrani w pruskie mundury.

Ponadto warto zobaczyć

  • Zachodni Fort Artyleryjski;
  • Fort Anioła;
  • Kościół p.w. Chrystusa Króla;
  • Basen U-bootów;
  • Rezerwat Karsiborska Kępa;
  • Zabytkowy, gotycki kościółek Niepokalanego Poczęcia NMP.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia