SSM W ZŁOCIEŃCU

Schronisko położone jest w centrum miasta w pobliżu marketu NETTO, przy ulicy wylotowej w kierunku Połczyna-Zdroju w odległości 10 min. drogi z dworca PKP i PKS. Do ścieżki rowerowej Złocieniec – Połczyn-Zdrój jest ok. 1 km. Natomiast najbliższe zagospo-darowane plaże znajdują się nad jeziorem Siecino w odległości ok. 8 km od miasta. Schronisko mieści się w przedwojennym budynku z cegły i jest częścią internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa. Schronisko dysponuje głównie małymi dwu i trzy osobowymi pokojami w których znajdują się tapczany i wersalki. W schronisku panuje rodzinna atmosfera. Jako nieliczni w regionie przyjmujemy małe zwierzęta.

ul. I Dywizji Wojska Polskiego 8

78-520 Złocieniec

tel. 94 367 18 35

kom. 608 286 573

Jak spędzić czas w schronisku?

  • organizacja obozów sportowych, których uczestnicy mają możliwość korzystania z Hali widowiskowo – sportowej znajdującej się przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa przy ulicy Okrzei 9 (odl. ok. 10. min. drogi od schroniska);
  • możliwość korzystania z boisk do piłki nożnej i lekkoatletyki;
  • możliwość organizacji spływów kajakowych (pośredniczymy w załatwianiu kajaków) na malowniczej rzece Drawie;
  • przejażdżki kilkoma szlakami rowerowymi, w tym szlakiem poprowadzonym dawną linią kolejową ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju.

Miasto i okolice

Złocieniec leży na Pojezierzu Drawskim w odległości 120 km od Szczecina i 90 km od Kołobrzegu. Przez miasto przebiega droga nr 20: Stargard Szczeciński – Szczecinek – Gdynia oraz linia kolejowa Stargard Szczeciński – Chojnice. Złocieniec to urocze miasto malowniczo położone pośród wzgórz morenowych. W bezpośrednim otoczeniu Złocieńca znajdują się wspaniałe lasy i liczne jeziora. Do największych jezior, przy których znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, zaliczamy jez. Siecino, jez. Lubie i jez. Drawsko. Przez miasto przepływa rzeka Drawa jedna z najbardziej malowniczych rzek Pomorza. W samym Złocieńcu również nie brak atrakcyjnych miejsc. Do takich należą dwie potężne modernistyczne wieże znajdujące się na terenie jednostki wojskowej. Jest to pozostałość po dawnym niemieckim ośrodku szkoleniowym. Najcenniejszym zabytkiem na terenie miasta jest gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XV w., z neogotycką wieżą z XIX w. Obecnie w kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Opiekunki Rodzin z XVIII w sprowadzony przez związek Kresowian z Felsztyna znajdującego się obecnie na Ukrainie. Obraz słynie łaskami. Obok kościoła znajduje się Staromiejski Rynek, przy którym znajduje się ratusz z XIX w oraz secesyjne kamieniczki. Na wzgórzu zamkowym pozostały ruiny zamku, idąc dalej przez most na Drawie dojdziemy do ogrodów zamkowych, obecnie Parku Żubra, w którym znajduje się zabytkowa aleja grabowa oraz liczne pomniki przyrody. Na terenie parku poprowadzona została ścieżka dydaktyczna.
Przy wjeździe do Złocieńca od strony Połczyna-Zdroju na rozwidleniu dróg do miasta znajduje się kamienna płaskorzeźba zajączka. To dawny drogowskaz. Zajączek został postawiony na rozstaju dróg, z których obie prowadzą do Złocieńca. Dlatego na uszach wskazujących oba kierunki umieszczono napis „Falkenburg” (dawna nazwa Złocieńca).
Dziś „Złocieniaszek” stał się symbolem miasta.

Co trzeba zobaczyć?

Neorenesansowy pałac – budowla wzniesiona w XIX wieku w Cieszynie Drawskim. Znajduje się on nad brzegiem j. Siecino. Obecnie mieści się w nim ośrodek wypoczynkowy.

Neogotycki pałac – wybudowany przez Hans von Gruenberg w 1850 r. a w miejscowości Wąsosz. Obecnie mieści się tu ośrodek wypoczynkowy. Wokół pałacu powstał duży park w stylu angielskim schodzący do jeziora Wąsosze.

Drawski Park Krajobrazowy – kompleks przyrodniczy utworzono w 1979 r. w celu zachowania niezwykle urozmaiconego krajobrazu. Na jego terenie znajduje się kilkadziesiąt jezior w tym największe – jez. Drawsko, niezliczone rzeki oraz wały i wzgórza morenowe dochodzące do wysokości 200 m.n.p.m.

Rzeka Drawa – jedna z najpiękniejszych na Pomorzu wijąca się malowniczo w krajobrazie polodowcowym wśród licznych jezior, lasów i wysokich wzgórz morenowych. Drawa to idealna rzeka do organizacji spływów kajakowych. Wytyczono tu słynny szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II.

Ponadto warto zobaczyć

  • Jezioro Drawskie,
  • Jezioro Siecino,
  • Żelisławski Zapiecyk w miejscowości Żelisławie,
  • Sianopłoty we wsi Stawno,
  • Prawocnię garncarską w Warniłęgu,
  • Muzeum PGR-u we wsi Bolegorzym.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia