SSM OGRODOWE

Schronisko „Ogrodowe” położone jest tuż przy Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Dzięki temu bez problemowo można wybrać się na spacer po jego pięknych zakątkach oraz wynająć miejsce na ognisko lub grilla. Spacerować można także wzdłuż starej trasy kolejowej. Dodatkową atrakcją mogą być odbywające się zgodnie z corocznym programem koncerty z cyklu „Cztery Pory Ogrodu”. Schronisko znajduje się w dawnym, odrestaurowanym budynku folwarcznym, całkowicie przystosowanym do obecnie pełnionej funkcji.

74-210 Przelewice 17

tel. 91 564 30 80

fax. 91 579 00 88

Jak spędzić czas w schronisku?

  • skorzystać z czytelni znajdującej się w Botanicznym Centrum Badawczo – Szkoleniowym;
  • zarezerwować zajęcia edukacyjne zgodnie z tematyką umieszczoną na stronie: www.ogrodprzelewice.pl;
  • wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową po pięknej okolicy.

Miasto i okolice

Schronisko znajduje się na terenie gminy Przelewice. Gmina leży na obszarze 162 km2 w południowej części województwa zachodniopomorskiego i rozciąga się na terenie dwóch krain geograficznych: Równiny Pyrzycko – Stargardzkiej i Pojezierza Myśliborskiego. Przelewice są w większości gminą rolniczą. Przez północną część gminy przepływa malownicza rzeka Płonia dostępna dla kajaków. Na jej trasie leży duże Jezioro Płoń z kilkoma ogólnodostępnymi miejscami plażowania i biwakowania. Tereny leśne zajmują niewielką część gminy, tworząc jednak doskonałe uzupełnienie lokalnego krajobrazu. Miejsce, w którym leżą Przelewice było zasiedlone od pradawnych czasów, już w epoce kamienia (3000 – 1500 p.n.e.) musiało tu żyć wielu ludzi. W bliskim sąsiedztwie znajduje się Brzesko wraz z pięknym, zabytkowym Sanktuarium Maryjnym. Również niewielka odległość dzieli Przelewice od Barlinka, Myśliborza i Pyrzyc. Na obszarze gminy znajdują się także Obszary Chronionego Krajobrazu oraz Europejskiej Sieci ochrony przyrody Natura 2000.
Dodatkową atrakcją okolicy są stawy rybne, w których istnieje możliwość wędkowania. Na terenie gminy Przelewice występują także liczne obiekty objęte ochroną konserwatorską. Są to m.in. obiekty sakralne (m.in.: Kościół zabytkowy w Gardźcu, w Jesionowie, w Kłodzinie, w Laskowie i wiele innych), publiczne (m.in.: Pałac zabytkowy w Karsku, pałac zabytkowy w Laskowie, pałac zabytkowy w Lubiatowie, pałac w Żukowie czy Dwór w Klukach), a także liczne budynki mieszkalne i gospodarcze.

Co trzeba zobaczyć?

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach – Ogród powstał jako prywatna kolekcja właściciela pałacu, a jednocześnie miłośnika drzew i krzewów, który wierzył, że ludzie są na Ziemi po to, żeby kierować przyrodą. Obecnie łączna powierzchnia ogrodu dendrologicznego to około 45 ha, w tym: 30 ha zajmuje istniejący ogród z pałacem, pozostały obszar to zadrzewienia o charakterze leśnym. Ze względu na łagodny klimat w tym arboretum rośnie wiele roślin egzotycznych, wrażliwych na mrozy. Obecnie w ogrodzie można znaleźć ok. 1200 gatunków drzew, krzewów, bylin i roślin zielnych.

Sanktuarium Maryjne w Brzesku – Brzesko jest jedną z najstarszych i największych wsi Ziemi Pyrzyckiej. Obiektem kultu jest gotycka, drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, z pocz. XV w., o wysokości 148 cm. Prawdopodobnie jest to kopia kamiennej rzeźby Madonny z katedry w Lubece.

Pałac zabytkowy w Przelewicach – zabytkowy obiekt dworski pochodzący z XIX w., odrestaurowany i oddany do użytku w 2006 r., położony w obrębie Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. W jego pobliżu znajdują się zabudowania folwarczne oraz zabytkowy dwór. Obecnie mieści się tu Botaniczne Centrum Badawczo – Wdrożeniowe oferujące m.in. nowocześnie wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe, powierzchnie wystawiennicze, bazę noclegową, czytelnię z biblioteką, pomieszczenia do badań naukowych, laboratorium oraz inne atrakcje turystyczne w zależności od indywidualnych zgłoszeń.

Ponadto warto zobaczyć

  • Kościół zabytkowy pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przelewicach – zbudowany z kamienia narzutowego w drugiej połowie XIII w. (kilkakrotnie przebudowywany, z dobudowaną w XVIII w. drewnianą wieżą oraz z renesansowym i barokowym wyposażeniem wnętrza);
  • Dwór zabytkowy w Płońsku – obiekt położony w zespole dworsko – parkowym, gdzie podziwiać można ładne krajobrazowe założenia ogrodowe z ciekawym drzewostanem oraz z ciekawym układem zabudowań folwarcznych;
  • Gołębnik w Lubiatowie – obiekt zabytkowy położony w zespole folwarcznym usytuowanym w pobliżu zabytkowego pałacu i parku podworskiego oraz dawnych zabudowań mieszkalnych;
  • Groby megalityczne w obrębie miejscowości Karsko, które prawdopodobnie pochodzą z okresu 2500 lat p.n.e i świadczą o śladach pierwszego osadnictwa na ziemiach Pomorza Zachodniego.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia