SSM CEGIEŁKA W SZCZECINKU

Szczecinek położony jest niezwykle malowniczo – wśród lasów i terenów zieleni, pomiędzy dwoma jeziorami: Trzesiecko i Wielimie. Większe z nich – jez. Trzesiecko (o pow. 0,3 km2) w całości znajduje się na terenie miasta, co tworzy niezwykłą atrakcję turystyczną i krajobrazową. Dlatego też bardzo ważnym elementem gospodarki tego regionu jest turystyka.
SSM „CEGIEŁKA” usytuowane jest na terenie pobliskiej szkoły średniej, miła obsługa i atmosfera w całym schronisku dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają jeszcze lepiej odpocząć. Schronisko w swojej ofercie ma wypożyczalnie sprzętu RTV, urozmaicającego pobyt na jego terenie w pochmurne dni. Kuchnio – jadalnia samoobsługowa w pełni wyposażona jest w niezbędny sprzęt do przyrządzania potraw we własnym zakresie.

ul. Artyleryjska 9

78-400 Szczecinek

tel./fax 94 374 27 53

kom. 660 432 924

Jak spędzić czas w schronisku?

 • zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;
 • gry i zabawy na boiskach sportowych;
 • zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej;
 • relaks w świetlicy lub sali RTV;
 • tenis stołowy;
 • wycieczki rowerowe;
 • korzystanie z sali konferencyjnej.

Miasto i okolice

Miasto Szczecinek położone jest w południowo – wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Dogodne położenie na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 11 i 20 gwarantuje łatwą dostępność dla gości z różnych części Polski. Ziemia Szczecinecka to prawdziwa oaza spokoju w samym centrum krainy 40 jezior (Pojezierze Drawskie), licznych rzek, wspaniałych lasów i wysokich wzgórz przekraczających 200 m.n.p.m. Szatę roślinną miasta i okolic stanowią kompleksy leśne, zbiorowiska naturalnej roślinności zielnej, kośne łąki i pastwiska oraz urządzona zieleń miejska. W okolicach Szczecinka utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu „Jeziora Szczecineckie”. W położonym niedaleko Szczecinka rezerwacie „Dęby Wilczkowskie” ochronie podlega las liściasty z reliktową złocią pochwolistną. Dla turystyki kwalifikowanej wytyczono liczne szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności, nadające się do łączenia i pokonywania w czasie nawet kilkudniowych wycieczek. Dodatkowo dobrze wyposażona baza sportowa stwarza możliwości organizacji imprez sportowych i sportowo – rekreacyjnych o randze regionalnej, ponadregionalnej i międzynarodowej, które stają się atrakcją regionu, zwłaszcza w sezonie letnim.

Co trzeba zobaczyć?

Zabytki Ziemi Szczecineckiej to prawdziwa gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na terenie całego miasta usytuowane są punkty wypożyczalni rowerów dzięki czemu bez problemu i bez konieczności posiadania własnego sprzętu można wyjechać na wyprawę po pełnych atrakcji szlakach wokół Szczecinka i okolic. Dodatkowo na terenie samego miasta znajduje się kilkanaście obiektów zabytkowych, których odwiedzenie powinno być jednym z głównych punktów pobytu w naszej okolicy.

Zamek Książąt Pomorskich – znajduje się w kompleksie gmachów na półwyspie (do 1866 na wyspie), jeziora Trzesiecko (obok wypływ rzeki Niezdobnej). Najstarsze skrzydło południowe pochodzi z połowy XIV w., pozostałe skrzydła wschodnie i północne pochodzą z XIX i XX w. Południowe skrzydło zamku wybudowano w pierwszej połowie XIV w., w miejscu wcześniejszego grodziska słowiańskiego.

Ratusz neogotycki – Neogotycki z elementami romańskimi, zbudowany w 1852r. Data budowy i herb miasta widnieją na płycie wykonanej przez Aronsfelda z Białogardu, umieszczonej na ratuszowej wieży powyżej okna I piętra. Ciekawe są witraże w sali posiedzeń na I piętrze. Na wieży ratusza zegar, wykonany w 1927r. Interesujące są również dwa dzwony zegarowe odlane w Szczecinku w 1801 r. W południowej ścianie ratusza tabliczka upamiętniająca wiosenną powódź w 1888 r. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miasta.

Park miejski – położony nad jeziorem Trzesiecko założony w stylu eklektycznym w latach 1875 – 1903, w następstwie dwukrotnego obniżenia wód jeziora Trzesiecko.

Bunkry z okresu II wojny światowej – Na zachód od miasta przebiegały umocnienia wchodzące w skład tzw. Wału Pomorskiego budowanego przez hitlerowców od 1933r. W końcu lutego 1945 r. wbrew nadziejom Niemców, nie zdołały one powstrzymać ofensywy wojsk sowieckich, które zajęły miasto. Schrony te popularnie zwane „bunkrami” blokowały przesmyk między jeziorem Trzesiecko i Wielimie.

Ponadto warto zobaczyć

 • Kościół p.w. Świętego Ducha wybudowany w 1923 r.;
 • Wieża Bismarcka;
 • „Mysia” wyspa;
 • Najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych.
0
Populacja
0km2
Powierzchnia