Pierwsza wizyta prezydenta bawarskiego Stowarzyszenia schronisk młodzieżowych DJH w Szczecinie, 12-15 kwietnia 2015 roku
W połowie kwietnia br. w Szczecinie, Radowie Małym i Łobzie euroregion gościł przedstawicieli bawarskich organizacji młodzieżowych, którzy przyjechali spotkać się ze swoimi polskimi partnerami, by omówić dotychczasową współpracę, ale także zaplanować wymiany młodzieżowe na najbliższy czas. Grupie jedenastu Bawarczyków z ramienia Bawarskiego Koła Młodzieży (BJR) przewodziła Juliane Niklas, koordynatorka współpracy bawarskich organizacji młodzieżowych z Europą Środkową, Wschodnią i Izraelem. W zadaniach organizacyjnych wspierała ją Valerie Dusch, znana nam z realizacji ubiegłorocznej polsko-bawarsko- hiszpańskiej giełdy partnerskiej, poświęconej pozycji kobiet we współczesnym świecie. Konferencję partnerów zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, które od 1998 roku intensywnie wspiera polsko-niemieckie projekty młodzieżowe, realizowane przez placówki zachodniopomorskie i bawarskie.
Na zaproszenie Zachodniopomorskiego Oddziału PTSM do Szczecina przyjechał Gerhard Koller, prezydent bawarskiego Stowarzyszenia schronisk młodzieżowych DJH, który pragnął osobiście poznać Marię Syrek, prezes zachodniopomorskiego oddziału PTSM, zaznajomić się z działalnością PTSM w naszym województwie, szczególnie w zakresie współpracy polsko-niemieckiej, ale co najważniejsze, nawiązać współpracę.
W grupie gości znaleźli się także: Michael Sell, kierownik placówki kształceniowej w Babenhausen, od dwóch lat współpracujący z Łobeskim Domem Kultury (projekty muzyczne), Stefan Stoll, dyrektor młodzieżowej placówki w Oberschleißheim, który jak sam zaskoczony zauważa, że przez trzy lata aż osiem razy odwiedził Szczecin i Łobez. Po raz drugi w spotkaniu partnerów uczestniczyli również Elisabeth i Waldemar Popowski, reprezentujący Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Bayreuth, współpracujący ze Szczecińskim Ogniskiem Baletowym, a także David Eisert i Andrea Niedermeier ze Stowarzyszenia Bikop, szukający niemieckich partnerów dla naszych szkół.
Wśród gości wyjątkową aktywnością wyróżniał się Horst Feulner, szukający dla powiatu Fürth możliwości nawiązania polsko-niemieckiej współpracy młodzieżowej. I choć na początku konferencji poinformował nas, że niemiecki powiat rozpatruje współpracę z województwem pomorskim, to pod koniec konferencji wymienił aż trzech potencjalnych partnerów (Zespół Szkół nr 5 oraz Liceum Plastyczne ze Szczecina i Gminę Łobez). Z misją nawiązania współpracy polsko-niemieckiej przyjechał także Michał Panfil, nauczyciel Montessorischule Rhön- Saale w Sandbergu. Jak się okazało, także i on znalazł w Radowie Małym szkołę o podobnym spojrzeniu na ucznia, metodykę i wychowanie. I choć Ewa Radanowicz, dyrektor szkoły twierdziła, że Zespół Szkół Publicznych jest szkołą państwową, to gość z Niemiec w każdym zakątku szkoły odnajdował filozofię szkoły Montessori.
Intensywny program czterodniowej konferencji dał się wszystkim we znaki. Organizatorom żal jednak było nie pokazać wszystkich możliwości i potencjałów ukrytych w naszym regionie. Byłą więc dwukrotna wizyta w Liceum Plastycznym, które zachwyciło Stafana Stolla, dyrektora placówki młodzieżowej Am Tower, ale przede wszystkim pedagoga sztuki i rzeźbiarza. Stefan Stoll nie chciał wychodzić ze szkoły, a atelier z oszklonym dachem, z widokiem na zamek, zaparło dech w piersi nie tylko jemu., Z liceum pragnie także zrealizować trójstronne projekty Horst Feulner, który ma wsparcie firmy produkującej kredki, FaberCastell. Następnie była wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, gdzie omówiono dotychczas zrealizowane projekty polsko-niemieckie. Tutaj także nastąpiła praca w grupach partnerskich i rozmowa o nowych projektach. Wszystkie te przedsięwzięcia spisane zostaną w formie umowy partnerskiej, zawieranej przez nasze Stowarzyszenie i Bawarskie Koło Młodzieży. Forma pisemnej umowy daje naszym palcówkom pewność wsparcia finansowego ich przedsięwzięć zarówno ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, jak i środków BJR i kraju związkowego Bawaria.
Kolejne spotkanie odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim. Multiplikatorzy z Euroregionu Pomerania i Bawarii byli gośćmi Damiana Gresia i Magdaleny Bulikowskiej w Wydziale Turystyki i Gospodarki. Rozmowy dotyczyły promocji naszego regionu, ale także pobudziły do szczerej rozmowy o turystyce dzieci i młodzieży i problemach z nią związanych.
Gdy Szczecin odwiedzają nauczyciele tańca z Bayreuth, oznacza to dla nas wizytę w Ognisku Baletowym. Placówki od czterech lat realizują polsko-niemieckie projekty baletowe. Z reguły są to dwa spotkania rocznie, ale nie zawsze tematem dominującym jest w nich taniec. W zeszłym roku były to cztery żywioły i związana z nimi ochrona środowiska. W bieżącym roku będzie to 70-ta rocznica zakończenia II wojny światowej i kulisy procesów norymberskich.
W kolejnym dniu konferencji naszych gości zachwyciły polskie szkoły. Pierwszą zwiedzaną placówką był Zespół Szkół Nr 5 w Szczecinie, prowadzący od lat klasy sportowe, w tym klasy żeglarskie. Po dwugodzinnej wizycie w szkole, rozmowie z dyrekcją i nauczycielami-hobbystami, nie tylko wszyscy Bawarczycy chcieli zrealizować ze szkołą projekty żeglarskie, ale także polscy animatorzy nieśmiało pytali o możliwości kooperacji. Warto jednak wspomnieć, że ZS Nr 5 zrealizował w lutym br. we współpracy ze szkołą średnią z Oberschleißheim projekt na temat orientacji zawodowej. Miał on charakter warsztatowy i obejmował pracę młodzieży w bloku kulinarnym, teatralnym i pedagogiki przeżyć. Kontynuacja nastąpi w czerwcu br. w Bawarii.
Projekty żeglarskie mogą być realizowane tylko we współpracy z Centrum Żeglarskim. Partnerzy z Bawarii wielokrotnie odwiedzali to magiczne miejsce. Trzeba było jednak czasu, by wypracować formułę współpracy na wodzie. Pierwsze dwa projekty żeglarskie odbędą się w maju i czerwcu br.
Zespół Szkół Publicznych w Radowie Małym od dwóch lat realizuje projekty związane ze sztuką z partnerami z Bawarii. Szkoła wydaje się idealnym miejscem do edukacji nie tylko szkolnej, ale przede wszystkim do odkrywania potencjałów tkwiących w każdym dziecku. Pracownia teatralna, gliny, papieru czerpanego, witrażu, świetnie wyposażona kuchnia, ale przede wszystkim otwarci i kreatywni nauczyciele stworzyli z tego miejsca szkołę marzeń. Było to jednak możliwe dzięki wizji jednej osoby – dyrektor szkoły, Ewy Radanowicz.
Z Radowa Małego było już bardzo blisko do Łobza, lidera współpracy młodzieżowej z Bawarczykami. Współpraca opiera się głównie o Dom Kultury i działającą przy placówce Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Liczne projekty z gminą partnerską Affing, wymiany młodzieżowe z Babenhausen i Oberschleißheim mogłyby obdzielić kilka miast. Projekty nie rodzą się jednak same. Kryje się za nimi żmudna praca dyrektora Domu Kultury, Dariusza Ledziona, który bardzo zaangażował się we współpracę z Bawarczykami. To co także ważne ma wsparcie Włodarzy miasta, którzy i tym razem zapewnili naszych gości o woli współpracy i wystosowali stałe zaproszenie do odwiedzin.
Czas konferencji minął bardzo szybko. W pamięci zostaną obrazy z odwiedzanych miejsc, wspomnienia długich, wieczornych rozmów i nadzieja na spotkanie za rok, w takim samym gronie, a może z nowymi osobami, które zechcą przyłączyć się do osób budujących partnerstwa zachodniopomorsko-bawarskie.
Od lewej: G.Koller, M.Syrek, I.Kowalczyk
Spacer po szczecińskiej starówce.
Z wizytą w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim.